Rodzicielstwo

„Wielka domowa apteczka psychologiczna” - plaster dla zmartwionego rodzica

10 czerwiec 2022
4 min czytania
„Wielka domowa apteczka psychologiczna” to odpowiedź na potrzebę wsparcia zarówno dzieci, młodzieży i ich opiekunów, jak i specjalistów zdrowia psychicznego.
„Wielka domowa apteczka psychologiczna” - plaster dla zmartwionego rodzica
Spis treści

„Wielka domowa apteczka psychologiczna” to odpowiedź na potrzebę wsparcia zarówno dzieci, młodzieży i ich opiekunów, jak i specjalistów zdrowia psychicznego. Książka ta może pomóc w rozwijaniu kompetencji i stawianiu czoła trudnościom pojawiającym się w tym obszarze funkcjonowania młodych ludzi. Jej autorami są Lisa Phifer, Amanda Crowder, Tracy Elsenraat i Robert Hull.

Domowe narzędzia do wsparcia najmłodszych

My, rodzice i opiekunowie, mamy zazwyczaj wypełnione po brzegi skrzynki narzędziowe przygotowane do pomocy w zakresie katarów, wirusów, jelitówek i obdartych kolan. Nasze apteczki pełne są syropów na kaszel, plastrów, soli fizjologicznej i wszelkich specyfików, które mają ulżyć w cierpieniu naszym milusińskim. Skrzętnie tworzymy i pilnujemy list z kontaktami niezbędnymi w sytuacjach, gdyby gorączka dziecka zbyt długo nie dawała się zbić.

Gorzej sprawa wygląda w przypadku problemów natury psychicznej – bo jaki plaster przykleić na lęki i inne nieprzyjemne emocje, z którymi zmagają się nasze pociechy? Tak jak na wieść o tym, że w naszym życiu pojawi się dziecko, szykujemy wyprawkę, tak samo warto wyposażyć się w skrzynkę narzędziową i apteczkę, która wesprze nas i naszych podopiecznych w wyzwaniach związanych z trudnościami emocjonalnymi.

Występowanie zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia od lat alarmują, donosząc, że liczba dzieci i nastolatków zmagających się z zaburzeniami i psychicznymi rośnie w niepokojącym tempie. Nie pomogła w tym wszystkim pandemia, która wywołała szereg konsekwencji, z którymi będziemy mierzyć się jeszcze przez wiele lat.

Osłabiony kontakt z rówieśnikami, obawa przed chorobą lub śmiercią członków rodziny, brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami – to codzienność, w jakiej młodzi ludzie musieli się odnaleźć. Dodatkowo zwiększona ekspozycja na czas ekranowy wtórnie prowadziła do jeszcze większej izolacji i fizycznego dystansu.

Ta nowa rzeczywistość wywoływała lęk, powodowała trudności behawioralne i niekorzystnie wpłynęła na zdrowie i dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Wiele z tych trudności pozostało obecnych po dziś dzień.

Użyteczność metod poznawczo-behawioralnych

„Wielka domowa apteczka psychologiczna” to zestaw narzędzi czerpiących z poznawczo-behawioralnego nurtu psychoterapeutycznego (ang. CBT – cognitive behavioral therapy). Skuteczność i efektywność tych oddziaływań została wykazana i podparta licznymi badaniami naukowymi dotyczącymi różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. CBT jest stosowana w leczeniu takich trudności jak zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia ze spektrum autyzmu. Przez niektórych autorów opisywana jest wręcz jako złoty standard w pracy z dziećmi i młodzieżą.

To nie jest zatem zwykła książka, a prawdziwy narzędziownik. Wypełniony jest rozwiązaniami konkretnymi, ukierunkowanymi na najczęściej występujące u dzieci i młodzieży problemy psychiczne. Została stworzona i zaprojektowana przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.


wielka domowa apteczka psychologiczna

Metoda na problemy

“Wielka domowa apteczka psychologiczna” w ustrukturyzowany i przejrzysty sposób, krok po kroku przeprowadza nas przez proces uczenia i wdrażania strategii terapii poznawczo-behawioralnych. Skorzystają na nich przede wszystkim rodzice dzieci z doświadczeniem traumy, ADHD, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zaburzeniami lękowymi, depresją czy zaburzeniami zachowania.

Każdy rozdział poświęcony konkretnemu zaburzeniu zawiera na początku wyczerpujące wprowadzenie. Następnie wyjaśnia, w jaki sposób wybrane ćwiczenia i karty pracy odnoszą się do poszczególnych objawów i zachowań, na których chcemy się skupić.

Same ćwiczenia i karty pracy są niezwykle łatwe do zrozumienia i zastosowania w praktyce. Zawierają pomocne ilustracje i diagramy, dzięki czemu można je bezproblemowo dostosować do konkretnego dziecka lub sytuacji. Szeroki wachlarz zaproponowanych rodzajów aktywności bierze pod uwagę różne mocne strony i zainteresowania odbiorców książki. Znajdziemy tu zarówno ćwiczenia stworzone bezpośrednio dla dzieci, jak i wymagające dodatkowego zaangażowania opiekunów i/lub terapeutów.

Wsparcie procesu terapeutycznego

Ten praktyczny aspekt książki wspiera zaangażowanie dziecka w proces terapeutyczny. Pozwala nie tylko wdrożyć, ale przede wszystkim, ćwiczyć i integrować różne elementy terapii poznawczo-behawioralnej. W ten sposób dziecko może w bardziej efektywny sposób modyfikować kontrproduktywne czy nieprzystosowawcze zachowania, do jakich zdążyło się w przeszłości przyzwyczaić.

Również sfera negatywnego dialogu wewnętrznego, myśli, założeń i przekonań nie pozostaje zostawiona sama sobie. Ćwiczenia zawarte na planszach terapeutycznych umożliwiają ich ocenę, zakwestionowanie i wreszcie zastąpienie tymi bardziej wspierającymi. Książka wykorzystuje typowe dla terapii poznawczo-behawioralnej zapisy myśli i wykresy nastroju. Pomagają one wzmacniać i usprawniać podejmowanie decyzji w oparciu o dostępne obiektywne dane, a nie zniekształcenia poznawcze, które wytworzyliśmy w przeszłości w odpowiedzi na trudne, stanowiące wyzwanie sytuacje.

Apteczka psychologiczna w każdym domu

200 plansz terapeutycznych w jednym miejscu to absolutnie jak najlepszej jakości apteczka taktyczna. Jest wyposażona w narzędzia poprawiające funkcjonowanie emocjonalne dziecka, wzmacniające jego funkcje wykonawcze i rozwijające umiejętności społeczne.

„Wielka domowa apteczka psychologiczna” to niezwykle cenna i wartościowa publikacja. Nie zastąpi wprawdzie terapii, ale z pewnością może być wsparciem i uzupełnieniem tego procesu. Możemy ją potraktować jak “plaster” dla zmartwionego rodzica dostrzegającego, że jego dziecko potrzebuje pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i zadbania o swój wewnętrzny dobrostan.

Wellbee - Redakcja Wellbee
Wellbee - Redakcja Wellbee
Redakcja Wellbee
Wellbee.pl to platforma psychoterapii i rozwoju osobistego. Znajdziesz tu wykwalifikowanych specjalistów zdrowia psychicznego oraz materiały psychoedukacyjne. Twoje zdrowie zaczyna się w głowie!

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

+48 22 307 32 24Czynne od poniedziałku do piątku 8-21
Weekendy od 10 do 14

Jesteś w kryzysie, a sytuacja, w której się znajdujesz, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu?

112Zadzwoń pod numer alarmowy
116 111Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Wellbee Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
Znajdziesz nas na: