Psychoedukacja wpływa na podniesienie poziomu satysfakcji życiowej, a jej celem jest wsparcie wewnętrznego rozwoju. Dzięki psychoedukacji lepiej rozumiemy siebie i swoje problemy, a także rozwijamy umiejętności radzenia sobie z kryzysami, chorobami oraz zaburzeniami (np. depresją). Uczymy się też rozpoznawać niepokojące objawy, obserwować swoje emocje i kształtować nowe strategie regulowania ich.
Psychoedukacja uwrażliwia nas również na innych, uczy empatii i troski o drugiego człowieka. W toku psychoedukacji poznajemy narzędzia, które umożliwiają nam uważne budowanie dobrej relacji ze sobą i z innymi.
Działania psychoedukacyjne są też nieocenionym wsparciem w leczeniu zaburzeń psychicznych. Obniżają ryzyko nawrotów choroby, zwiększają odporność na stres, podnoszą samoocenę i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Specjaliści psychiatrii, psychoterapii i psychologii uznają psychoedukację za kluczowe wsparcie procesu leczenia.
Psychoedukacja wpływa także na wzrost społecznej świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego. Jej ważnym celem jest zapobieganie stygmatyzacji związanej ze specjalistycznym leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych, takich jak np. depresja.