Witam Cię w trzecim, ostatnim module. Jesteś już naprawdę blisko ukończenie kursu. W tym module zajmujemy się zabawą. Zabawa to naturalny język dzieci. Jest idealnym sposobem na budowanie relacji. To podczas niej dzieci „przerabiają” to, co wydarzyło się w ciągu dnia i to, co czują. I nie mów, że nie macie czasu na codzienną zabawę! Wcale nie musicie mieć go dużo. Ważniejsze, żebyście się w nią w pełni zaangażowali, szukaj takich aktywności, które również Tobie jako rodzicowi będa niosły radość. Dobrze kiedy zejdziesz w nich do poziomu dziecka i dołączysz do jego świata wyobraźni. Zabawa to przestrzeń na popełnianie błędów, bez ponoszenia konsekwencji. Sprawdzanie swoich możliwości. Zabawa rozwija zmysły, pobudza ciekawość i pozwala lepiej poznawać samego siebie, regulować swoje emocje i uczyć się. Dlatego zawsze, niezależnie od wieku dziecka w waszej relacji powinno znaleźć się na nią miejsce!
Dzieci, najlepiej uczą się kiedy są w komforcie, wtedy ich mózg jest w stanie się rozwijać i wykorzystywać swój potencjał. Dlatego choć najłatwiej myśleć nam o budowaniu poczucia własnej wartości “na gorąco”, kiedy coś się dzieje, to równie ważne są te momenty, kiedy nasze dzieci są spokojne i radosne.
Wspólne zabawy, wcale nie muszą być skomplikowane. Idealnym przykładem aktywności korzystnej dla budowania poczucia własnej wartości i waszej relacji jest bitwa na poduszki. Zasad z pewnością nie muszę Ci tłumaczyć. Po prostu przygotuj poduszki i bawcie się. Najlepiej sprawdzają się duże poduchy do spania, bez zamków. Taka zabawa ma wiele plusów: bezpieczne i kontrolowane wyładowanie emocji, budowanie bliskości, możliwość popełniania błędów i oraz poznanie swojej siły i kształtowanie umiejętności jej kontrolowania.
Doskonale sprawdzą się tu też siłowanki. Np. Bitwa na plecy. Usiądź razem z dzieckiem plecami do siebie i spróbujcie wzajemnie na siebie napierać. Możecie też usiąść za sobą, a zadaniem malucha będzie wtedy popychanie Twoich pleców rękami tak, by Cię przewrócić. Po kilku minutach możecie zrobić zmianę. Wypróbujcie też różne masażyki. Pamiętaj jak istotny jest kontakt fizyczny.
Inną aktywnością, która będzie wspierać waszą relację i tak ważne w budowaniu poczucia własnej wartości poczucie przynależności do rodziny jest wykonanie rodzinnego obrusu. Weźcie duży arkusz szarego papieru, stary, biały obrus albo prześcieradło i wspólnie namalujcie na nim różne rysunki. Co tylko przyjdzie Wam do głowy! Nie obowiązują tu żadne zasady. Może stworzycie swój własny rodzinny herb? Narysujecie ważne dla was rzeczy lub miejsca? Podczas tego rysowania mogą toczyć się bardzo ważne rozmowy. Później obowiązkowo nakryjcie nim stół i zjedzcie coś pysznego.
To tylko kilka przykładów, wierzę że sami macie cały katalog ulubionych zabaw. Sięgaj też po te które pamiętasz ze swojego dzieciństwa jak ciuciubabka, czy zabawa w chowanego. Dbajcie też o proste rzeczy, jak Twoje wspomnienia z czasów, których dziecko może nie pamiętać, z czasów oczekiwania na dziecko. Stwórzcie swój własny język gestów, tajnych sygnałów. Specjalnych przywitań, pożegnań, czy komunikatu “kocham Cię”. Możecie zrobić sobie bransoletki miłości, które będą zrobione z koralików, czy makaronu. Albo poproś dziecko by stworzyło dla Ciebie mały rysunek, który będziesz trzymać za obudową telefonu, czy w portfelu. Ty taki rysunek, możesz wsunąć do dziecięcej śniadaniówki czy kieszeni kurtki.
Psycholożka dziecięca, terapeutka pedagogiczna, trenerka umiejętności społecznych, praktyk metody Kids Skills i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Edukuje rodziców działając w Internecie jako Mamologia, publikując treści na swoim blogu i w mediach społecznościowych.