Cześć!
Po pierwsze - bardzo się cieszę, że zaglądasz do tego kursu. Nie wiedzieć czemu, przekazywanej tu wiedzy nie serwuje się nam od najmłodszych lat życia. Wszyscy mamy emocje i zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy, jak o nie zadbać. Zmieńmy to!
Nazywam się Joanna Gutral, jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. Od lat edukuję w zakresie zdrowia psychicznego - na blogu, w mediach społecznościowych, w podcastach (Zdrowa Głowa, Gutral Gada). Zapraszam do wspólnej przygody!
Ten kurs posłuży Ci przede wszystkim w kwestii rozpoznawania i nazywania emocji - nie tylko swoich, ale i osób z Twojego otoczenia. Kto wie, może dzięki niemu dowiesz się czegoś o sobie i swoich bliskich? Może łatwiej będzie Ci zrozumieć partnera, przyjaciółkę albo szefa? Może osiągniesz dzięki niemu większy spokój, a może nauczysz się lepiej wyrażać to, co czujesz? Nieważne, że do tej pory nie byłeś_aś w tym mistrzem. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć!
Co musisz przygotować? Siebie, chwilę skupienia, ewentualnie coś do pisania. Kurs skonstruowany jest tak, byś mógł_mogła dowolnie korzystać z materiałów w różnych formatach. Możesz wybrać video, audio lub artykuł w formie pisanej. Nie ograniczaj się - próbuj i mieszaj samodzielnie różne sposoby przetwarzania informacji. Zobacz, co Ci w danym momencie najbardziej odpowiada.
To bardzo ważne, abyś starał_a się wykonywać ćwiczenia proponowane w każdym module. Dzięki nim przedstawiona wiedza będzie miała szansę się utrwalić. Zawsze łatwiej nam zrozumieć teorię, jeśli zostanie uzupełniona przykładem z praktyki. A jeszcze lepiej zapamiętujemy informacje, które w jakiś sposób możemy odnieść do siebie. Nie inaczej jest w przypadku tego kursu.
Zanim zaczniemy, poproszę Cię o odpowiedź na kilka pytań. Pamiętaj, że nie ma tu dobrych ani złych odpowiedzi. Nikt nie będzie Cię oceniał. Udział w tej krótkiej ankiecie pozwoli Ci na sprawdzenie, jak zmieniła się Twoja wiedza na temat emocji już po zakończeniu kursu. Ocena swoich własnych postępów, skalowanie ich i mierzenie to także ważna umiejętność w kontekście pracy własnej, ale do tego jeszcze dojdziemy.
Oceń w skali od 1 do 5, gdzie:
1 w ogóle nie rozumiem
2 nie rozumiem
3 trudno powiedzieć
4 raczej rozumiem
5 doskonale rozumiem
1. Ogólnie rzecz biorąc, jak dużo wiesz o emocjach?
(w skali od 1-5) ………
2. W jakim stopniu rozpoznawanie swoich własnych emocji sprawia Ci trudność? (w skali od 1-5) ………
3. W jakim stopniu rozumiesz, kiedy i dlaczego pojawiają się w Tobie różne emocje?
(w skali od 1-5) ………
(5 stopniowa skala Likerta: w ogóle nie rozumiem; raczej nie rozumiem; trudno powiedzieć; raczej rozumiem; doskonale rozumiem)
I na koniec jeszcze jedna ważna informacja - ten kurs to nie wyścig. Daj sobie czas na przemyślenia i realizację zadań. Nie są one obowiązkowe, ale jak już wcześniej wspomniałam, najlepiej uczymy się przez doświadczenie, dlatego serdecznie Ci je polecam. Możesz słuchać materiałów i wracać do nich dowolną ilość razy. Oznaczenia pomogą Ci zrozumieć, jakich warunków potrzebujesz, by w pełni skorzystać z kursu: X – możesz słuchać w dowolnym miejscu i czasie; Y-zapewnij sobie miejsce, które pozwoli Ci na skupienie i zaangażowanie, Z- ćwiczenie, które warto powtórzyć wielokrotnie.
Gotowy_a? Zatem do dzieła!
Psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Specjalizuje się w pracy z osobami doświadczającymi zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń osobowości. Edukuje w zakresie zdrowia psychicznego - na blogu, w mediach społecznościowych, w podcastach "Zdrowa Głowa" oraz "Gutral Gada".