Course content6 lectures|42 min

Wstęp

Joanna Gutral3.5 min

Cześć!

Po pierwsze - bardzo się cieszę, że zaglądasz do tego kursu. Nie wiedzieć czemu, przekazywanej tu wiedzy nie serwuje się nam od najmłodszych lat życia. Wszyscy mamy emocje i zdrowie psychiczne, ale nie wszyscy wiemy, jak o nie zadbać. Zmieńmy to!

Nazywam się Joanna Gutral, jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. Od lat edukuję w zakresie zdrowia psychicznego - na blogu, w mediach społecznościowych, w podcastach (Zdrowa Głowa, Gutral Gada). Zapraszam do wspólnej przygody!

Ten kurs posłuży Ci przede wszystkim w kwestii rozpoznawania i nazywania emocji -  nie tylko swoich, ale i osób z Twojego otoczenia. Kto wie, może dzięki niemu dowiesz się czegoś o sobie i swoich bliskich? Może łatwiej będzie Ci zrozumieć partnera, przyjaciółkę albo szefa? Może osiągniesz dzięki niemu większy spokój, a może nauczysz się lepiej wyrażać to, co czujesz? Nieważne, że do tej pory nie byłeś_aś w tym mistrzem. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć!

Co musisz przygotować? Siebie, chwilę skupienia, ewentualnie coś do pisania. Kurs skonstruowany jest tak, byś mógł_mogła dowolnie korzystać z materiałów w różnych formatach. Możesz wybrać video, audio lub artykuł w formie pisanej. Nie ograniczaj się - próbuj i mieszaj samodzielnie różne sposoby przetwarzania informacji. Zobacz, co Ci w danym momencie najbardziej odpowiada.

To bardzo ważne, abyś starał_a się wykonywać ćwiczenia proponowane w każdym module. Dzięki nim przedstawiona wiedza będzie miała szansę się utrwalić. Zawsze łatwiej nam zrozumieć teorię, jeśli zostanie uzupełniona przykładem z praktyki. A jeszcze lepiej zapamiętujemy informacje, które w jakiś sposób możemy odnieść do siebie.  Nie inaczej jest w przypadku tego kursu.

Zanim zaczniemy, poproszę Cię o odpowiedź na kilka pytań. Pamiętaj, że nie ma tu dobrych ani złych odpowiedzi. Nikt nie będzie Cię oceniał. Udział w tej krótkiej ankiecie pozwoli Ci na sprawdzenie, jak zmieniła się Twoja wiedza na temat emocji już po zakończeniu kursu. Ocena swoich własnych postępów, skalowanie ich i mierzenie to także ważna umiejętność w kontekście pracy własnej, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Oceń w skali od 1 do 5, gdzie:

1 w ogóle nie rozumiem

2  nie rozumiem

3 trudno powiedzieć

4 raczej rozumiem

5 doskonale rozumiem

1.  Ogólnie rzecz biorąc, jak dużo wiesz o emocjach?
(w skali od 1-5) ………

2.  W jakim stopniu rozpoznawanie swoich własnych emocji sprawia Ci trudność? (w skali od 1-5) ………

3.  W jakim stopniu rozumiesz, kiedy i dlaczego pojawiają się w Tobie różne emocje?

(w skali od 1-5) ………

(5 stopniowa skala Likerta: w ogóle nie rozumiem; raczej nie rozumiem; trudno powiedzieć; raczej rozumiem; doskonale rozumiem)

I na koniec jeszcze jedna ważna informacja - ten kurs to nie wyścig. Daj sobie czas na przemyślenia i realizację zadań. Nie są one obowiązkowe, ale jak już wcześniej wspomniałam, najlepiej uczymy się przez doświadczenie, dlatego serdecznie Ci je polecam. Możesz słuchać materiałów i wracać do nich dowolną ilość razy. Oznaczenia pomogą Ci zrozumieć, jakich warunków potrzebujesz, by w pełni skorzystać z kursu: X – możesz słuchać w dowolnym miejscu i czasie; Y-zapewnij sobie miejsce, które pozwoli Ci na skupienie i zaangażowanie, Z- ćwiczenie, które warto powtórzyć wielokrotnie.

Gotowy_a? Zatem do dzieła!

Autorka

Joanna Gutral

Psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (certyfikat PTTPB nr 896), członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behavioural and Cognitive Therapies, swoją pracę poddaje regularnej superwizji i intrawizji zespołowej. Z wyróżnieniem ukończyła Podyplomową Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS (2016-2020), gdzie również uzyskała tytuł magistra psychologii (2015).
Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych i młodych dorosłych w zakresie zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych i wybranych zaburzeń osobowości. W swojej pracy łączy techniki poznawcze, behawioralne oraz terapię schematów.
Jest doktorantką w katedrze psychologii w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się  porównania społeczne i temporalne. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, psychoedukacją i promocją zdrowia psychicznego co realizuje przez portal Zdrowa Głowa, którego jest współtwórczynią.

Do you need therapy or consultation?

+48 22 307 32 24Open Monday to Friday 8am-9pm
Weekends 10am-2pm

Are you in a crisis and the situation you are in threatens your life or health?

112Call the emergency number
116 111Helpline for children and young people
Wellbee Therapy Sp. z o.o.
ul. Chmielna 2/31
00-020 Warszawa
You can find us on: